HENGERMALOM









Volt egyszer egy hangos gyár, ami a város kenyerét adta. Mára egy rejtélyes építménnyé vált, ami Kelenföld, a város és a folyó múltjáról mesél. A hatalmas betontömbök között most egy új történet kezdődik. Dél-Buda új helyén mi, a városlakók vagyunk a középpontban, együtt hozunk létre a romokból valami újat. Az üres hengerek hamarosan a közös ötleteinkkel telnek meg.

A Város és Folyó Egyesületnél (Valyo)  jól értünk ahhoz, hogyan tegyük a városi tereket szerethetőbbé, élénkebbé és hozzáférhetőbbé. Most, az építész stúdióval együtt a Budai Hengermalom életre keltésén dolgozunk. A helyszín kicsit más, mint amit a Valyonál eddig megszoktunk, mégis duna-parti és egyedülálló lehetőséget ad az aktiválásra. A látványos ipari terek tágasak, világosak és rugalmasan alakíthatóak, így rengeteg mindenre alkalmasak.

Itt mindannyian egy malomban őrölhetünk. A cél a gyorsan változó környéken egy olyan biztos pont létrehozása, ahol van idő és tér átgondoltan alkotni és cselekedni. Egy befogadó új helyről álmodunk, ahol  egymás mellett elfér újrahasznosító műhely, közösségi iroda, gyermekmegőrző, vagy épp egy minőségi menza. És még mindig marad tér a te ötleteidnek!  Egy közösségi központ, ahol a résztvevők alakítják a szabályokat, és közösen nagyszerű dolgokat alkotnak : szerelnek, főznek, mozognak, tanulnak, és együtt gondoldoznak a környék és a város jövőjéről.

A HENGERMALOM résztvevői számtalan területről érkeznek:  értékteremtő vállalkozók, művészek, civilek és önkéntesek, akik hisznek abban, hogy ha együtt dolgoznak,
ők is részt vehetnek a környezetük alakításában. A korábbi gépsorok helyén egy önálló, önfenntartó ökoszisztémát hoznak létre, ami példát mutat a város fejlődésének.

HENGERVÁROS


Kelenföld Dunához közelebbi része hagyományosan, a város ipari zónájáként, az egyre növekvő metropolisz mindennapi kenyerét adta. A rendszerváltás utáni új korszak a hatalmas ipari zónák fokozatos átalakulásával járt. Ma a területet daruk és betonkeverők zaja tölti be, a környék ingatlanfejlesztési zóna lett. Az, hogy az ipari műemlékek közötti elkerített lakó- és irodaparkokból hogyan lesz élhető lakó- és munkakörnyezet, hogy hol van a terület központja, egyelőre nem látszik.

A környék közepén viszont még van egy kihasználatlan terület, aminek minden adottsága megvan, hogy a környék identitásképző központjává váljon.


HENGERPART


A HENGERMALOM projekt két ikonikus épület és a közöttük lévő udvar hasznosításával jön létre a Kopaszi gát szomszédságában. Az izgalmas ipari terekben rengeteg lehetőség rejlik, viszont még sok munka is, amíg jól használhatóak lesznek. Az első időszakban elsősorban a földszinti tereket és az udvart szeretnénk belakni.

  TOVÁBBI INFÓKÉRT KATTINTS A KÉP ELEMEIRE!


HENGEREMLÉKEZET


A HENGERMALOM projekt fontos része, hogy tiszteletben tartsuk a helyszín múltját.

A hely története ezer szállal kötődik a városhoz és a Dunához. Budapest a Dunán sorakozó hajómalmok városából néhány évtized alatt a világ második legnagyobb malomipari központjává vált. A gőzhajók és gőzmalmok robbanásszerű elterjedése volt a gyors fejlődés hajtóereje, aminek az egyik utolsó emléke a Budai Hengermalom. Az épületek megőrzésével ezt a történetet írjuk tovább.


KITŐL TANULUNK?


A HENGERMALOM projektben a célunk a helyszín fokozatos, adaptív újrahasznosítása. Az ilyen típusú beavatkozások nemcsak a városképet javítják, hanem új perspektívát is nyújtanak a fenntarthatóság és a kulturális értékek megőrzése terén. Az új életre keltett ipari örökségek gyakran válnak közösségi és kulturális központokká. Ezek a projektek bizonyítottan erősítik a közösségi összetartozást és javítják a lakosok életminőségét. Környezetvédelmi szempontból pedig csökkentik a szemét mennyiségét, megóvják a természetes erőforrásokat, és hozzájárulnak a tisztább, egészségesebb környezethez.

Nyugat-Európában ennek mára bevett gyakorlata van, de szerencsére ma már a közvetlen szomszédságunkban is számos jó példa látható. Például a pozsonyi
Nova Cvernovka, egy volt vegyipari iskola épületében kialakított közösségi és kulturális tér, vagy a bukaresti Halele Carol, egy korábbi ipari csarnokból és gyárépületből átalakított központ, ma koncerteknek, kiállításoknak, workshopoknak és más közösségi programoknak ad otthont. Belgrádban pedig egy régi siló épülete szolgál egyedülálló térként művészek, kreatív szakemberek és a helyi közösség találkozására a fenntartható turizmus és a helyi közösségépítés jegyében.

ÜTEMEZÉS

2023

ÉPÍTÉSZETI
TANULMÁNYTERV

Építészet-és kultúrtörténeti kutatás, állapotfelmérés, hasznosítási lehetőségek, szabályozási környezet vizsgálata az Építész Stúdió csapatától.



2024 nyár - ősz

MAPPING
+ELŐKÉSZÍTÉS

Környékbeli és regionális szereplők, lehetséges stakeholderek és partnerek felkeresése, működési modell és beavatkozási lista kidolgozása.




2024. 10. 11. - 20.

KELESZTÉS


Közös tesztelés - másfél hetes nyitott eseménysorozat a Hengermalom tereiben. Tematikus, a terekre és a ti ötleteitekre építő programok.





2024 november

HASZNOSÍTÁSI STRATÉGIA


A partnerekkel és a tulajdonossal együtt elkészül a középtávú terv a Hengermalom újjáélesztésére. A tervben már lehetséges bérlőket, működési modellt is javaslunk.




2025-

PRÓBAÜZEM


Az épületek fokozatos belakása, az infrastruktúra folyamatos fejlesztése, bérlői, látogatói kör kiépítése a környék fejlődésével párhuzamosan.



CSATLAKOZZ!

TÖLTSD KI A KÉRDŐÍVÜNKET!


Milyen helyi igények vannak? Milyen programokra, funkciókra lenne szükség? Hogy minél több véleményt megismerhessünk, töltsd ki a ezt a rövid kérdőívet, ezzel támogatva a HENGERMALOM közösségi térré alakítását.


HOZZ PROGRAMOT!


Idén októberben egy rövid időre mindenki előtt kinyitjuk a tereket, és kipróbáljuk, hogy mi mindenre alkalmas ez az igzalmas új hely. Ehhez várjuk a Ti kreatív ötleteiteket is! Mutassátok meg, hogy Ti hogyan használnátok a HENGERMALOM tereit!


LEGYÉL A PARTNERÜNK!


Jelentkezz a kérdőívünkben, mondd el, milyen terekre és kialakításra lenne szükséged. Olyan partnereket, bérlőket keresünk, akik közösséget alkotva kölcsönösen erősíteni tudják egymás, a helyi közösséget is szolgáló tevékenységét, közösségi tereket is létrehozva és működtetve.